Orzechy pekan – dlaczego warto je spożywać?

Orzechy pekan są jednymi z najzdrowszych i najsmaczniejszych gatunków orzechówOrzechy pekan są jednymi z najzdrowszych i najsmaczniejszych gatunków orzechów (https://www.bee.pl/9231-orzechy-pekan). Posiadają mnóstwo właściwości prozdrowotnych, poprawiają działanie mózgu i są źródłem wielu witamin. Sprawdź, dlaczego warto spożywać orzechy pekan, jakie mają dobroczynne walory i jak wykorzystać je w kuchni, żeby wzbogacały smak przyrządzanych przez nas potraw.

Skąd się wzięły i jakie są właściwości orzechów pekan

W Europie orzechy pekan zostały rozpropagowane pod koniec XV stulecia przez podróżnika z Hiszpanii Álvara Núñeza Cabeza de Vaca. Obecnie są one uprawiane głównie w USA, Meksyku, RPA oraz na Bliskim Wschodzie. Jeśli chodzi o właściwości orzechów pekan, to zwraca się uwagę przede wszystkim na to, jak wysoką zawartość przeciwutleniaczy posiadają. Oprócz tego są one bogate w witaminę E, B1 i B6, mangan, magnez, wapń i miedź, które wpływają na poprawę pracy organizmu. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w orzechach ma wyjątkowo korzystne działanie prozdrowotne.

Orzechy pekan – na jakie dolegliwości

Odkryto, że spożywanie orzechów pekan zwiększa stężenie przeciwutleniaczy we krwi, a to pomaga na zmniejszenie stresu oksydacyjnego oraz niszczy wolne rodniki. Oznacza to, że orzechy pekan posiadają działanie przeciwnowotworowe. Oprócz tego orzechy pekan obniżają ciśnienie krwi oraz przyczyniają się do zmniejszania ilości cholesterolu. Zawarta w nich wysoka ilość witaminy B1 wspomaga pracę serca, magnez łagodzi przewlekłe stany zapalne, natomiast miedź redukuje ból i zwyrodnienia stawów. Ponadto ma ona również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu – tym samym zapobiega Alzheimerowi i chorobie Parkinsona. Zawarta w orzechach miedź ma również wpływ na wydzielaną przez mózg dopaminę, co przyczynia się do poprawy nastroju. Wielu naukowców zwraca uwagę, że zawarte w orzechach mangan, wapń oraz witaminy E i B6 redukują skurcze i wahania nastrojów wywołane przez tzw. PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zawarte w nich witaminy i minerały mogą przyczynić się do poprawy stanu naszej cery, zapobiegać starzeniu się skóry i redukować powstawanie zmarszczek.

Orzechy pekan – przeciwwskazania spożywania

Jak każde orzechy, również orzechy pekan mogą wywoływać u osób uczulonych ostre reakcje alergiczne. Należy pamiętać, że alergia na orzechy potrafi być bardzo niebezpieczna, daje objawy skórne i kaszel, ale również wymioty, duszności, zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Zastosowanie orzechów pekan w kuchni

Orzechy pekan doskonale sprawdzą się w kuchni jako dodatek do sałatek wszelkiego rodzaju. Będą również świetnym uzupełnieniem musli czy owsianek, wzbogacając ich smak. Orzechy pekan często stanowią dodatek do różnych deserów. Najsłynniejszym jest słynne amerykańskie “pecan pie”, czyli tarta z orzechami pekan.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
     
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031